9 czerwca 2023
Mieszkanie na wynajem czy apartament inwestycyjny?

Inwestycja w mieszkanie może być doskonałą długoterminową opcją inwestycyjną. Mieszkanie na wynajem czy apartament inwestycyjny mogą zapewnić stały dochód i potencjalny wzrost wartości w czasie. Czym różnią się od siebie te dwie opcje i dla kogo taka inwestycja będzie odpowiednia? 

Apartament inwestycyjny - czym się charakteryzuje? 

Apartamentami inwestycyjnymi nazywane są zwykle mieszkania w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Często znajdują się one w kompleksach mieszkań stworzonych z myślą o krótkoterminowym  najmie. Zwykle mają niewielki metraż (od 20 do 35 m²), co sprawia, że można wykończyć je w krótkim czasie. Nie brak również ofert na apartamenty wykończone pod klucz, które pozwalają na rozpoczęcie wynajmowania od razu po zakupie. Ich standard jest podobny do innych mieszkań na rynku, często można więc nabyć wraz z nimi miejsce postojowe w podziemnym garażu lub komórkę lokatorską, która przydaje się choćby do przechowywania sprzętów potrzebnych tylko okresowo.

W Polsce najwięcej takich apartamentów jest w górach i nad morzem, np. luksusowe apartamenty Ustronie Morskie. Coraz więcej tego typu inwestycji pojawia się również na Mazurach i w okolicy większych zbiorników wodnych. Turyści chętnie odwiedzają te rejony, spędzają w nich całe urlopy lub przyjeżdżają tylko na weekendy, w związku z czym istnieje spore zapotrzebowanie na atrakcyjne miejsca noclegowe. Dla rodzin z dziećmi, grup, ale także dla osób, które lubią niezależność, apartament często jest korzystniejszym wyborem, niż pokój w hotelu

Inwestorzy, którzy kupują apartamenty inwestycyjne często decydują się na podpisanie umowy z operatorem. To osoba lub firma, która zajmuje się bezpośrednią obsługą najmu, czyli m.in.: 

  • przyjmuje gości, otwiera mieszkanie i przekazuje im klucze, 
  • odpowiada na bieżące potrzeby gości, 
  • odbiera klucze po zakończonym pobycie i sprząta mieszkanie. 

Dzięki temu inwestor nie musi mieszkać w tej samej miejscowości, w której znajduje się apartament, nie musisz też zastanawiać się nad organizacją pobytu swoich gości - to wszystko robi za niego operator. 

Dodatkową korzyścią dla inwestora jest fakt, że może wybrać sobie termin, w którym apartament będzie dostępny tylko dla niego, choć należy brać pod uwagę, że taki ruch w szczycie sezonu może obniżyć zwrot z inwestycji. 

Zalety i wady apartamentów inwestycyjnych

Podsumujmy największe zalety tego typu rozwiązań: 

  • możliwość rozpoczęcia wynajmu niemal od zaraz (w przypadku mieszkań wykończonych pod klucz), 
  • możliwość obsługi wynajmu przez operatora, który zajmuje się również kwestią reklamy i zdobywaniem klientów, 
  • możliwość samodzielnego skorzystania z pobytu w apartamencie, 
  • w niektórych przypadkach operatorzy gwarantują w umowach określoną stopę zwrotu, co zapewnia inwestorowi stały, pewny zysk.

Zakup apartamentu w takich warunkach jest więc atrakcyjną i niewymagającą metodą na ulokowanie kapitału. Czy można wskazać jego wady? W niektórych przypadkach będzie to długość sezonu turystycznego. Dotyczy to przede wszystkim rejonu nadmorskiego. Turyści wynajmują apartamenty w Ustroniu Morskim głównie latem. Z drugiej strony, noclegi nad morzem osiągają zwykle wyższe ceny, niż np. w górach zimą. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Dlaczego warto inwestować w apartamenty nad morzem

Jak przy każdej inwestycji, trzeba brać również pod uwagę możliwość wystąpienia nieprzewidzianych czynników, jak np. pandemia. 

Mieszkanie na wynajem czy apartament inwestycyjny? 

Osoby decydujące się na inwestycję w nieruchomość z myślą o jej wynajmie mogą skorzystać zarówno z opcji wynajmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ostateczna stopa zwrotu zależy w dużym stopniu od lokalizacji mieszkania. Apartamenty w atrakcyjnie położonych miejscowościach, w których każdego roku jest spory ruch turystyczny, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób oczekujących mniejszego zaangażowania w obsługę inwestycji

 

 

Udostępnij wpis

Sprawdź inne artykuły